Ściany szczelinowe
Ściana szczelinowa to określenie systemu konstrukcyjnego, który w budownictwie jest zwykle używany w trakcie wykonywania posadowienia obiektu budowlanego, jak również wykonywania głębokich wykopów. Technologia ta powstała po II Wojnie Światowej, a pierwszy raz użyto jej w czasie budowy metra w Mediolanie w latach 50.
Oczywiście jest to tylko jedna z historii tej metod, gdyż wielu specjalistów przypisywało sobie jej wynalezienie.
Zazwyczaj metodę tą stosuje się podczas budowy głębokich wykopów.
Wynika to z faktu, że ściany szczelinowe charakteryzują się dużą sztywnością. Dzięki temu mogą być wykorzystane, jako ściany podziemia, czy też fundament budynku. Ściany tego typu wykonywane są na głębokości nawet do 100 m.
Ściana szczelinowa wykonywana jest z żelbetu, formowana w szczelinie wykopanej w gruncie.
Budowa ścian szczelinowych polega na wypełnieniu betonem wąsko przestrzennego wykopu, w którym wcześniej o umieszczono zbrojenie. Ponadto, w czasie pogłębiania wykopu, jak również w trakcie betonowania, wewnątrz wykopu znajduje się zawiesina bentonitowa stabilizująca krawędzie zewnętrzne.
Mocna, stabilna konstrukcja, osadzona na dużych głębokościach jest bardzo ważnym elementem budynku. Taka ściana stanowi nie tylko oparcie przed siłami poziomymi, ale również przenosi obciążenia pionowe i zapewnia wodoszczelność.
Dodatkowo tak metoda budowy ma też wiele zalet. Jako pierwszą wymienia się skrócenie czasu realizacji, jak również obniżenie kosztów inwestycji, ale również chodzi tutaj o zabezpieczanie stateczności budynku. Dodatkowo budowa może odbywać się w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących budowli, a sama budowa jest ściany i nie powoduje wstrząsów. Ze względu na swoje zalety jest powszechnie stosowana w budownictwie.
Wyróżnia się kilka rodzajów ścian szczelinowych, a w zasadzie metod ich powstawania. Podział związany jest z realizowaniem budowy tego typu konstrukcji. Może to być metoda półstropowa lub stropowa. Te ze względu na dodatkowe elementy wykorzystywane w czasie tworzenia konstrukcji też można podzielić na kolejne podtypy.